sobota, 18 maja 2013

Michael Bar – Zohar, Nissim Mishal – Mossad. Najważniejsze misje izraelskich tajnych służb [recenzja]


Długo oczekiwana przeze mnie książka. Po latach przeglądania Komandosa (świetne pismo, polecam) w poszukiwaniu artykułów a akcjach Mossadu, pojawia się powyższa publikacja. Zupełnie pozbawiona obiektywizmu. Nic to. Bez trudu da się wyłuskać fakty z lukrowanej otoczki.
Pasjonująca lektura uchylająca tajniki izraelskich sił specjalnych. Kto i w jakich okolicznościach stanął na czele Mossadu? Jak wyglądała obława na Eichmanna? W jaki sposób zneutralizowano irańskie zagrożenie nuklearne? Te, i wiele innych ważnych i brawurowych historii poznacie po przeczytaniu tej arcyciekawej książki. Obcowanie z nią jest w pewnym sensie porównywalne ze zgłębianiem literatury szpiegowskiej czy kryminalnej najlepszego gatunku, tyle tylko, że tutaj mamy do czynienia nie rzeczywistością, a nie fikcją literacką.
Poznawanie sylwetek poszczególnych agentów jest jak zaznajamianie się z literackim bohaterem. Trudno uwierzyć, że ci ludzie, wykonujący swoje misje z odwagą, poświęceniem, sprytem, a często brawurą, żyli naprawdę. Czasem realia wyprzedzają wyobraźnię, przeskakują ją po wielokroć. I naprawdę trzeba dużo woli i fantazji, by uwierzyć, że to o czym czytamy zdarzyło się naprawdę, i to dzięki ludziom z krwi i kości.
Kiedy w maju 1948 roku narodziły się izraelskie tajne służby, nad kołyską nie stał żaden Superman, tylko garstka weteranów (…), którzy zdobyli doświadczenie w pracy wywiadowczej i tajnych operacjach (…) wojskowego podziemia żydowskiej społeczności w Palestynie.
Kto sięgnie po książkę, może w ramach uzupełnienia wiedzy, obejrzeć Monachium w reż. Stevena Spielberga, oparty na faktach film o zamachu na izraelskich sportowców podczas olimpiady w Niemczech w 1972 roku. Tam główną osią jest przewidziana na lata, metodyczna zemsta na zamachowcach, wykonana rękami Mossadu. Świetny film obejmujący swą tematyką misje wywiadu to także Dług w reż. Johna Maddena. Opowiada on historię ujęcia nazistowskiego zbrodniarza, która to rozciągnęła się w latach (świetna obsada!).
Polecam i filmy i książkę. Porywające historie niewyobrażalnych niebezpieczeństw jakie naprawdę miały miejsce, plus odsłanianie tajemnic jednego z najlepszych wywiadów świata.

1 komentarz:

  1. Tym razem tematyka nie dla mnie. Ale polecę ją mojemu kuzynowi, na pewno mu się spodoba.

    OdpowiedzUsuń