sobota, 4 maja 2013

Erberto Petoia – Wampiry i wilkołaki. Źródła, historia, legendy od antyku do współczesności [recenzja]


Wydawnictwo Universitas pokusiło się o wydanie skondensowanej i bogatej w materiały historii europejskiego wilkołactwa i wampiryzmu. Obfitująca w teksty źródłowe i pokaźną liczbę rycin i ilustracji książka, usatysfakcjonuje zainteresowanych tematem. Również zasięg terytorialny poszczególnych wierzeń i przytaczanych lokalnych opowieści nasyca ciekawość: od całej rodziny Słowian, po Italię, Anglosasów, Skandynawię, czy też Francję.
Wielokulturowość daje tu niebywałą konkluzję, dotyczącą sposobów postrzegania i reagowania na likantropię i wampiryzm, jaką?, nie zdradzę.
Niezmiernie ciekawe są legendy i podania opisujące działalność i naturę opisywanych zjawisk, a najbardziej frapują stosunkowo nowsze historie, umiejscowione w XIX wieku. Oba zjawiska mylono często z różnymi patologicznymi i chorobowymi jednostkami, takimi jak nekrofilia czy inne. Dopatrywano się wpływów szatana, działalności czarownic, mieszano świat ziemski z różnorakimi odmianami nadprzyrodzonych zmór.
Ważny rozdział książki dotyczy reakcji i stanowiska Kościoła wobec problemu wampiryzmu i wilkołactwa. Bardzo interesujący jest też fragment o procesach ludzi oskarżonych o bycie jednym bądź drugim wariantem nocnych przemian.
Na deser zostały literackie nawiązania do tematu, nie chodzi tu tylko o Draculę.
Autor wykonał iście benedyktyńską pracę by dotrzeć do źródeł, zebrać i skatalogować je. Multum przykładów powoduje też, że książki tej nie da się przeczytać jednym tchem, polecam raczej stopniowe odkrywanie i zaczytywanie się w fascynujące opowieści o wampirach i wilkołakach. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz