piątek, 20 września 2013

Katarzyna Michalak - Sklepik z niespodzianką. Lidka [recenzja]

Uwaga, babskie czytadło! Sięgam po takie dla relaksu, lekuchnej rozrywki, odpoczynku od wytężonego myślenia. Od czasu do czasu polecam każdemu.
Nie ma tu wymyślnych figur stylistycznych, wielkich prawd czy nowatorskich rozwiązań językowych. 
Jest za to koszmarna okładka, którą widzę dopiero teraz, bo biblioteczna książka była szczelnie zakryta. Zatem walor estetyczny, w przypadku grafiki, mocno kuleje. Naprawdę niektóre wybory okładkowe wydawców zdumiewają... 
Co do treści... Historia zawirowań losowych czterech przyjaciółek z nadbałtyckiego miasteczka Pogodno: była modelka Konstancja, nie potrafiąca poradzić sobie z macierzyństwem, które spadło na nią niespodziewanie; tytułowa Lidka, która boryka się z brakiem dzieci i problemami małżeńskimi. Jest też  Adela - energiczna radna miejska, która trzyma całe towarzystwo w pionie. Ostatnia dziewczyna, to właścicielka Sklepiku z niespodzianką, Bogusia, eteryczna i delikatna, czekająca miłości życia. 
Panie nieustająco się wspierają, pomagają, radzą, wyciągają z kłopotów. A tych ostatnich nie brakuje. Ktoś ma problemy z prawem, ktoś jest szantażowany, oszukiwany przez ukochanego, ktoś trafia na niespodziewane uczucie. W gąszczu problemów, nowinek, uśmiechów losu i zasadzek, błyszczy najjaśniej prawda o tym, że przyjaźń i prawdziwe uczucie przetrwają wiele, może nawet wszystko. 
Niech i tak będzie. Naiwnie, ale pocieszająco.
Kto ma kiepski humor, do biblioteki / księgarni marsz!

5 komentarzy:

 1. Nie czytałam nic tej autorki, kiedyś coś jej przeczytam :
  ) a na pocieszenie wolę jakoś Grocholę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio kupiłam sobie wszystkie trzy części Sklepiku z niespodzianką. Lubię takie obyczajówki, poza tym muszę się w końcu przekonać o talencie Pani Kasi Michalak. O jej książkach wszędzie głośno.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę się kiedyś zapoznać- może i naiwnie, ale trzeba nieraz lekkiej rozrywki, pocieszenia i uwierzenia w bajkę gdy ma się "zły dzień".

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, nie przepadam za babskimi czytadłami dlatego podziękuję tym razem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie mam niezbyt dobry humor, więc przydałoby mi się sięgnąć po taką powieść.

  OdpowiedzUsuń