sobota, 16 listopada 2013

Nathaniel Harris - Chagall [recenzja]

W dzisiejszych, nieustannie pędzących czasach, ważne jest podawanie wiedzy w skondensowanej formie. Istotne, by serwowane informacje były ważne, obejmowały charakterystyczne dla opisywanego zagadnienia cechy, oraz by kusiły szatą graficzną. Seria wydawnictwa MUZA SA, dotycząca życia i twórczości wybitnych malarzy, idealnie wpisuje się w powyższe wytyczne. 
Jest to bodaj trzecia książka opisująca życie i twórczość Chagalla, z jaką się stykam, jednak pierwsza tak bardzo skrótowa (w kwestii biogramu).
Jego życiorys to gotowy scenariusz na film: biedny student zakochuje się w bogatej pannie, po etapie trudności łączy się z nią węzłem małżeńskim, miłością aż po grób. W tle ich wielkiego uczucia przewijają się rewolucja, wojny, przeklęty antysemityzm, Paryż, ucieczka do USA oraz artystyczny rozwój wielkiego malarza.
Po arcykrótkim biogramie następuje galeria kilkudziesięciu najbardziej znanych obrazów mistrza. Jest Ponad Witebskiem, Spacer, Zielony skrzypek, czy też Ponad miastem. Mnie brakuje kilku płócien z oblubienicą, aczkolwiek zgromadzony tutaj materiał może być dobrym wstępem do poznania twórczości Marca Chagalla. Każdy obraz opatrzony jest komentarzem, który wielu czytelnikom pomoże odkryć istotę jego dzieł, ich charakter, symbolikę.
Chagall często wracał w swych obrazach do rodzinnego Witebska, który stał się tłem dla wielu jego fantazyjnych płócien. Był wizjonerem, awangardę przekładał na własny język, inspirował się różnymi prądami, między innymi kubizmem. Jego twórczość pełna jest emocji, ale także gotowych historii opowiedzianych pędzlem. Patrząc na poszczególne dzieła ma się wrażenie, że są przedstawieniem snu, fantazji, bywają one bardzo teatralne, niezwykle nastrojowe.
Szkoda czasu na gadanie, lepiej sięgnąć po album Chagalla i zatracić się w jego malarskim świecie. Uczta!

2 komentarze:

  1. Raczej nie w moim klimacie, ale jak wpadnie to żądnej książce nie odmówię :P

    OdpowiedzUsuń
  2. Malarstwo to dla mnie kompletna abstrakcja, jednak książka o malarstwie już nie.

    OdpowiedzUsuń