poniedziałek, 14 października 2013

Ewa i Bogumił Liszewscy - Dzielne Polki [recenzja]

Która Polka, jako pierwsza, została odznaczona Orderem Virtuti Militari? Którą zaś uznano za pierwszą oficjalną i etatową żołnierkę?
Te i wiele innych niezwykłych szczegółów z życia wyjątkowych kobiet znajdziecie w publikacji Dzielne Polki. Fascynujące są ich losy: jedna chciała pojedynkować się w obronie honoru... swojego męża, w męskim przebraniu dostała się nawet w szeregi armii napoleońskiej. Inna dzielna kobieta jechała za ukochanym na każdą wojnę, gdzie w obozach zajmowała się rannymi i chorymi. Była też Francuzka walcząca za Polskę w powstaniu styczniowym. Mimo XIX wiecznego wzorca wychowania i jasno określonej i utrwalonej roli kobiety, bohaterki Liszewskich wybiły się ponad regułę. Odwagą i (za przeproszeniem) męstwem zdobyły uznanie sobie współczesnych, zapewne podbiją również każdego dzisiejszego czytelnika. Z takimi życiorysami nie może być inaczej.
Dalej są życiorysy dwudziestowieczne, spośród których wymienię tylko Mariannę Cel, która była... ułanem u samego Hubala, czy Elżbietę Zawacką, cichociemną, która została generałem. 
Bardzo przystępna forma książki zamyka się w krótkich, rzeczowych biogramach, które za każdym razem zwieńczone są bibliografią. Dodatkowym atutem jest bogactwo ilustracji i zdjęć, dokumentujących żywoty bohaterek. Atrakcyjny temat w atrakcyjnej szacie.
A swoją drogą, ileż wspaniałych kobiet ma w swojej galerii polska historia? Jakim niewielkim ułamkiem są poruszone w książce biografie? Ważne, że Liszewscy zwrócili uwagę na ten temat, niech opowieść o kilkunastu odważnych, poświęcających się kobietach będzie przyczynkiem do pamięci o niezliczonych bezimiennych bohaterkach, tych, które mocowały się z wielką historią, ale też o tych, które umiały zawalczyć o siebie, wygrywały w swoich małych prywatnych historiach.Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu FRONDA

3 komentarze:

 1. Ciekawa publikacja. Chciałabym zaspokoić swoją ciekawość w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniale, że takie publikacje powstają- jako oddanie hołdu i ku pamięci Tych Kobiet.

  OdpowiedzUsuń
 3. When Elyzbieta Zawacka escaped to London, she was interrogated by British Intelligence. I have transcribed the reports on her interrogation which reveal insight into conditions in Poland and Germany in 1943 and her journey through France to Gibraltar. I'm hoping to make contact with Ewa and Bogumil.
  Bernard O'Connor: fquirk202@aol.com

  OdpowiedzUsuń