środa, 5 października 2022

Wojciech Fusek, Jerzy Porębski - GOPR. Na każde wyzwanie [recenzja]

 

Wydawnictwo Agora

Warszawa 2022

"Góry są bezosobowe. Nie są wrogiem ani przyjacielem. Główne niebezpieczeństwo tkwi w człowieku, jego nieuzasadnionej ufności we własne siły i w lekceważeniu praw przyrody. A prawem w górach są mgła, śnieg, wiatr, piorun i przede wszystkim nagłe zmiany pogody". 
Ta prawda ukryta pośród kart książki powinna starczyć za wyraźne jej motto oraz najbardziej lakoniczną definicję. 
Każda przytoczona opowieść, każda zawarta w tomie historia z księgi ratunkowej danego oddziału GOPR to przykład na brak zrozumienia cytatu. Pewność siebie, brak znajomości topografii, brawura, czasem brak wyobraźni powodowały wypadki i tragedie na górskich szlakach. Jednak opisywane przypadki są tylko fragmentem opowieści.
Zasadnicza historia to moment powstania, formowanie się oddziałów regionalnych, twórcy, zasłużeni dla działalności, a także specyfika poszczególnych oddziałów, które różnią się nie tylko wysokością pasm, ale też specyfiką i uwarunkowaniami. 
Najważniejsi w historii są ludzie - niezwykli ratownicy, którzy bez względu na wszystko (były czasy, gdy pogotowie działało tylko ochotniczo, po całonocnych akcjach wielokrotnie rano musieli iść do regularnej pracy) nieśli pomoc. Ratownicy medyczni, lekarze, studenci, pasjonaci gór i wspinaczki, którzy oddają swój czas i umiejętności, by ratować życie turystów.
To niezwykle ciekawe postaci, których biografie, a raczej ich drobne fragmenty mamy okazję poznać dzięki pracy Autorów. 
Co istotne, odnoszą się Oni także do coraz to nowych zagrożeń jakie wraz z modą, rozwojem technologii i świata mediów społecznościowych pojawiają się wśród tych, którzy odwiedzają góry. Ważkie miejsce, wzruszające i budujące zajmują czworonożni Ratownicy, których skuteczność, zaangażowanie i oddanie zasługują na najwyższe uznanie.

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu:
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz