niedziela, 12 czerwca 2016

Ota Pavel - Bajka o Rašce i inne reportaże sportowe [recenzja]

Przekład: Justyna Wodzisławska
Wydawnictwo Dowody na Istnienie
Warszawa 2016

Ota Pavel zawodowo zajmował się sportem. Był komentatorem sportowym w radio, reporterem sportowym w kilku czasopismach, wielokrotnie wyjeżdżał na olimpiady, mistrzostwa świata, ważne zawody wielu dyscyplin.
Sposób w jaki Ota Pavel opisuje sportowych bohaterów swych reportaży jest niezwykły. Tytułowy utwór jest najlepszym przykładem talentu i inwencji autora.
Bajka o Rašce w iście magiczny, nadzwyczajny sposób pokazuje drogę na szczyt Jiříego Raška, skoczka narciarskiego, dwukrotnego mistrza olimpijskiego. Bajka jest prawdziwym hołdem oddanym sportowcowi, to opowieść o jego dzieciństwie, latach ciężkiej pracy, poświęceniach i marzeniach, które się spełniają. Pouczająca historia dająca nadzieję, że wytwrałość, trening i aspiracje przynoszą oczekiwany efekt.
Ota Pavel pisze z wdziękiem, charyzmą, wielkim urokiem. Jego dowcip, wyobraźnia i podejście do świata urzekają od pierwszych słów.
Choć historia skoczka jest najbardziej widowiskowa, to kolejne, opisujące sukcesy i porażki innych sportowców (np. kolarz, gimanstyczka, lotnik) utrzymują się na równym poziomie. 
Ota Pavel odczarowuje sportowców, pokazuje ich jako zwyczajnych ludzi, obarczonych problemami, ograniczeniami. Nie bez znaczenia jest epoka, w której opisywani sportowcy odnosili sukcesy. Czas  Republiki Czechosłowackiej obfitował w restrykcje i reglamentacje. Radzenie sobie z ustrojem komunistycznym nieśmiało wychyla się zza stronic, pokazując prawdę o tamtych czasach.
Choć reportaże są bajkowe, i czasem trudno odróżnić co jest prawdą, a co odautorskim komentarzem i ubarwieniem, to zupełnie nie ma to znaczenia. Wyborna opowieść. Każda w tym zbiorze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz