poniedziałek, 1 kwietnia 2019

Alex Kerr - Japonia utracona [recenzja]

Przekład: Maria Kwiecieńska - Decker
Wydawnictwo Karakter
Kraków 2019


Pięknie wydana książka. Zarówno okładka, jak i wewnętrzne przedruki prac japońskich artystów, które nawiązują do starych tradycji, pokazując tradycyjne ujęcia niezwykłych miejsc Kraju Kwitnącej Wiśni.
W przedmowie Alexa Kerra z 2015 roku, autor wyjaśnia, że dwadzieścia cztery lata po napisaniu pierwszego artykułu, który dał początek książce "Japonia utracona" widzi jak wiele się przez ten czas nauczył.
Niestety, konstatuje też, że dawny świat, naturalny krajobraz Japonii ulega zatraceniu, zniszczeniu. Artykuły będące treścią tomu są pewnym wspomnieniem tego zaprzepaszczonego świata.
Bogactwem tej książki jest opisywanie świata z perspektywy przybysza, obcego, który próbuje odnaleźć się w hermetycznym japońskim świecie, pełnym kulturowych znaczników, ale też obostrzeń.
Daleki od turystycznych szlaków, przewodnikowych widoczków, pokazuje Japonię nieznaną, niedostępną zwykłemu turyście.
Autor rozpisuje się o swojej fascynacji teatrem kabuki, niesamowitym przemianom jego aktorów (wielu z nich stało się dobrymi znajomymi Alexa Kerra). Pozwala on sobie na rozległe przemyślenia nad seksualnością Japończyków (a propos ról w kabuki). Zresztą, którego tematu by nie dotknął, czy pisze o kaligrafii, upadku tradycyjnego budownictwa, zachłyśnięcia się kulturą europejską czy wreszcie niszczenia krajobrazów przez bezrefleksyjną rozbudowę dróg, zawsze opatruje je szerokim komentarzem.
Warto zaznaczyć, że nie jest to łatwa lektura, która wartkim strumieniem wpływa do głowy. Lektura wymaga skupienia, zastanowienia, a czasem polemiki z autorem.
Z drugiej strony jest to przewodnik dla osób, które mają już wiedzę o Japonii, interesują się tematem i chcą go pogłębić w takich dziedzinach jak sztuka czy ekonomia.
I, choć kusi okładka, wspaniałe wydanie, to warto zaznaczyć, że książka ta będzie dla wielu osób rozczarowaniem, właśnie przez wzgląd natężenie przemyśleń autora, na ich ukierunkowanie.
Z drugiej strony, to ważny i ciekawy głos w sprawie japońskiej tradycji, podany przez obcokrajowca,  przedstawiciela kultury zachodniej, a  tym samym łatwiej przyswajalny w naszej szerokości geograficznej.
Książka traktowana jako ciekawostka, która pokazuje złożoność i niezwykłość Japonii.

1 komentarz: