niedziela, 2 marca 2014

Magdalena Rittenhouse - Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero [recenzja]

Ta książka nie jest przewodnikiem po mieście, jest jego biografią, najbardziej skupioną wokół Manhattanu. 
Historia zaczyna się w XVI wieku, wraz z przybyciem do Nowego Świata holenderskich osadników. I choć epizod z Niderlandczykami był dość krótki, warty jest jednak zapamiętania. Z czasem wyspę przejęli Brytyjczycy, którzy w bezkrwawy sposób zabrali ją Holendrom i urządzili po swojemu, zachowując jednak zastaną, dobrze prosperującą politykę gospodarczą.
Manhattan to bardzo wąski skrawek ziemi, wciśnięty między ocean a potężny kontynent amerykański. Stał się on synonimem prosperity, sukcesu i wielkiego świata. 
Autorka przybliża genezę największych symboli wyspy i Nowego Jorku w ogóle. Jest wiec ciekawa historia ulicy Wall Street, Statui Wolności, opowieść o High Line - parku zawieszonym nad ulicami miasta. Dla mnie szczególnie interesujący był rozdział o New York Public Library, czyli 140 km bieżących półek, zawierających najwspanialsze zbiory książek, umiejscowionych w pięknym budynku, uatrakcyjnionym też dzięki monumentalnej czytelni, mogącej pomieścić ponad 600 osób. 
Wspaniałe są rozdziały o początkach New Yorkera, o muzeum MoMa (tutaj znajdziemy też anegdotki o Pollocku i Duchampie). Warto też zagłębić się w rozdział o tajemniczej Breede Weg (w wolnym tłumaczeniu szerokim trakcie), który przemienił się wreszcie w... nie zdradzę tej przemiany, zapraszam do lektury tej wyjątkowej książki, której autorka oddała wiele serca, talentu i pasji. 
Biografia miasta napisana jest tak porywająco, świeżo i ciekawie, że chowa się przy niej wiele opisów żywota sławnych i zasłużonych ludzi.
Do pisania książek potrzebna jest pasja, sprawność językowa, ciekawość świata, a także szukanie tego co nieodkryte, co zapomniane, a co może rzucić nowe światło na zgłębiany temat. Wszystkie te przymioty charakteryzują autorkę, której gratuluję tej udanej książki. Brawo!

2 komentarze:

  1. Biografia miasta...Nie spotkałam się chyba nigdy z taką książką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czuję, że książka mogłaby mi się spodobać :)

    OdpowiedzUsuń